Před nějakým časem jsem se naučil pracovat se screenem, protože jsem pochopil, že když se připojuji na servery, jinak to nejde. Je to skvělá věc. Začal jsem ho používat i lokálně, ale to už nebylo ono. Potřeboval jsem využít velký prostor displeje a hledal jsem tedy způsob, jak toho docílit. Přece jen Midnight Commander na 27″ není žádný extrabiják.
Našel jsem Byobu a věděl jsem, že to je ono. Má několik funkcí, které stručně shrnu.
Okna
Okna zabírají celou plochu terminálu vyjma spodní lišty, na níž se zobrazují jednak otevřená okna (princip známý z klasických grafických prostředí), jednak spousta informací (lze je bohatě nastavovat pomocí konfiguračního nástroje spuštěného klávesou F9). Mezi okny se lze přepínat kombinacemi Alt-šipka vlevo/Alt-šipka vpravo a nebo F3/F4.
Sezení (session)
Kromě oken lze vytvářet sezení, což je věc známá všem kdo pracují na serverech a je to vlastně screen. Pro ty, kdo to ještě neznáte: okno zobrazuje vybrané sezení, ale ostatní sezení mohou existovat i bez okna (dokonce i bez vašeho připojení k serveru). Čili je to vlastně virtuální plocha, kterou nevidíte v okně, ale ona normálně funguje a můžete se na ni přepnout. V jeden okamžik pracujete s jedním sezením, vidíte ho v okně. Mezi nimi se přepínáte pomocí Alt-šipka nahoru/Alt-šipka dolů. Každé sezení má svou lištu oken. Tím se vám násobí množství současně spuštěných terminálů (shellů) a jejich aplikací. Ještě to není vše, to nejlepší teprve přichází.
[box type=“info“] Na tohle všechno stačil screen. Ale já jsem chtěl využít prostor displeje a uvažoval jsem o multiterminálu – kdysi jsem používal Terminator, Guake, Tilda, Yakuake a ještě jakousi verzi rxvt. Jenže většina z nich, možná snad všechny kromě Terminatoru, neumí rozdělit plochu do více oblastí, většinou mají pouze podporu klasických tabů a jde jen o emulátory terminálu. Potřeboval jsem to všechno zkombinovat dohromady a právě Byobu to umí! 🙂 Ano, neznal jsem tmux.[/box]
Split (oblast)
(Tady mě napadá, že jeden překladatel by to jistě přeložil jako rozkol nebo odštěpek. Nebo rozštěp? ;-))
Split je oblast v okně. Na začátku jde o vertikální nebo horizontální polovinu dělené oblasti, ale pak jdou poměry měnit. A právě tohle je killer feature. Okno si můžete do alelujá rozdělit na spoustu shellů a v každém spustit něco. Midnight může být docela malý, větší prostor potřebuje htop, bash potřebuje hlavně šířku, ani ne výšku. Občas potřebuji vidět logy, někdy trůním celé dny v jednom adresáři, ale potřebuji jich takto mít otevřených více. Nádhera, balada, všechno přehledné a možnosti široké. Mezi oblastmi se přepínáte pomocí Shift-šipky, resp. Shift-F3/F4.
Provozní nevýhody
Nevýhody spočívají v tom, alespoň v mém případě, že klíčové činnosti jsou namapovány na klávesové kombinace, které mám za 15 let zažrané pod kůži pro přepínání oken (Ctrl-Fn). To znamená, že si musím Byobu nejprve všude přenastavit, což ale není těžké. Druhou komplikací je, že Byobu žere klávesy i v aplikacích, třeba MC, takže zkratka Shift-F12, která deaktivuje všechny kombinace, je zcela na místě a ušetří spoustu nervů (opětovným stiskem Shift-F12 Byobu zase přimějete k přebírání klávesových zkratek).
Nezmínil jsem všechno
Program má ještě další pěkné funkce, které už nechám na vašem vyzkoušení, protože jsem se ještě nedostal ke všemu. Např. jde ukládat rozložení splitů a později načítat (existují už připravené šablony rozložení), mělo by fungovat zoomování do splitu nebo připojování/odpojování sezení (ok, zní to divně, detach/attach sešny), nebo že spoustu věcí lze – logicky – ovládat z příkazovky. A nápověda se zobrazuje díky Shift-F1, bude se jistě hodit. 🙂