Pokud máte více instalací WordPressu (tedy více webů), jistě jste narazili na situaci, kdy vyjde nová verze vašeho oblíbeného pluginu. „Oblíbeného“ znamená, že ho máte nainstalovaný na všech webech. A všude je ho potřeba aktualizovat. A to skutečně není zábava, že?
Naštěstí na to můžete jít chytřeji a nechat práci strojům, resp. programům. Existuje několik webových aplikací pro vzdálenou správu instalovaných WordPressů. Našel jsem několik:
ManageWP | InfiniteWP | iControlWP | WPManagerDX | WP Remote | WP-CLI
[box type=“info“]Poslední uvedený skutečně ovládá WordPress z příkazové řádky, což vypadá jako anarchie, ale má to smysl pro různé automatické činnosti, jako např. vytváření přehledů, agregátorů a vůbec webů, které mají fungovat tak nějak automaticky.[/box]
Po lehkém otestování jsem začal používat WP Remote, protože mi jeho uměřené stránky přišly vhod (a pokud se nepletu, jde o open source).
Na nástěnce je v levé části hlavní nabídka a pod ní boxy s připojenými weby (lze je kategorizovat). Připojení webu znamená, že web má nainstalovaný plugin a ten je aktivní. U každého záznamu svítí kontrolka – žlutá (dostupné aktualizace), červená (web nepřipojen) a zelená (web připojen a má vše v nejnovějších verzích). Aktualizace se týkají všeho – jádra webu (samotného WordPressu), témat i pluginů.
V pravé části nástěnky jsou na kartě Dashboard aktuální zprávy, např. že mám připojeno 9 webů a je potřeba provést 9 aktualizací. Na kartě Updates se nachází seznam toho, co je k aktualizaci. Řazení je podle typu aktualizace a je uvedeno, na kolika webech se nachází. Aktualizaci lze provést:
- jednotlivě na každém webu
- pouze vybraný plugin na všech webech
- hromadně podle typu na všech webech (např. všechny pluginy)
- a nebo se vší parádou úplně vše
To ale není vše. V levém seznamu lze na každý web kliknout a věnovat se jen jemu. Zobrazí se dostupné aktualizace a po kliknutí na settings pak všechny nainstalované součástí – WordPress, moduly, témata. Pokud jsem správně pochopil symbol zámku v pravé části, lze vybrané součásti zafixovat na určité verzi a jejich update [ve WP Remote] zakázat.
Na kartě Backups je k dispozici tlačítko, které vám nabídne ke stažení celý web, dokonce hned ukazuje velikost zálohy. Výsledkem je zip soubor obsahující celou strukturu webu a soubor s exportovanou databází.
Třetí karta History pak uchovává textové záznamy o provedených akcích – historii. V profilu webu jsou ještě umístěny odkazy na hlavní stránku dotyčného webu a do jeho redakce.
Plugin se mi líbí a usnadňuje mi práci. Asi jste si všimli, že chybí správa komentářů nebo dokonce příspěvků. Myslím ale, že správce webu, kterému je aplikace určena, tohle neřeší (spravuje aplikaci, nikoliv obsah). A je možné, že to v budoucnu přibude. Aplikaci hodnotím velmi kladně, a to jsem ji vůbec netestoval na mobilu, kde se bude jistě skvěle ovládat.
[box type=“goodexample“]Pro hostování svých webů používám Wedos, jsem velmi spokojen zejména s kvalitním rozhraním, kde si vše můžu nastavit, a ono to funguje.[/box]
Další aplikace: MainWP
S největší pravděpodobností přijede na Wordcamp do Prahy tvůrce WPCLI. Pokud tedy už centrála potvrdí zařazení pražského Wordcampu mezi oficiální akce.
Tak to je skvělá zpráva! Těším se…