Už dlouho používám Xfce. Před pár lety to bylo vyjádření názoru, opozice proti KDE, GNOME a Unity, které nabobtnaly a rozhodly se jít cestou, která se mi nelíbí.
Však mám na výběr, říkal jsem si. Jenže zatímco ty tři se vyvíjejí a mají forky a nové verze (MATE, Cinnamon, KDE5 atp.), Xfce v podstatě umřelo. Vývoj se zastavil a na kapačkách ho drží jen Xubuntu. Už nějakou dobu jsem s tím stavem nespokojený a hledal jsem pár východisek.
LXDE, Blackbox, EDE a pod.
Už nemám zas tak slabé stroje. Tahle prostředí jsou vhodné do roku 2004, kdy jsem o nich psal na AbcLinuxu.cz. Nemají nic, co by mě lákalo.
Enlightenment
Zkoušel jsem Bodhi Linux s tímto prostředním. Je to moc kolotočářské a nepřináší mi to ani požitek ani efektivitu.
MATE, Cinnamon
Nechci starou technologii. Používat něco, co je slepou větví, se mi nechce.
Razor-qt a ještě nějaké prostředí
Razor se spojil s LXDE a nejeví známky aktivity. Ještě jsem kdesi narazil na jiné nové prostředí (jsem ochoten testovat), ale protože už nevím, co to bylo, a nikde o něm není slyšet, tak je to vyřešené.
Co já to vlastně chci?
V podstatě něco jako Xfce, ale s modernizacemi. Trochu estetiky s GTK3 (ještě furt to nepřevedli), moderní koncepty – desktop, který jde uživateli trochu do ruky. Kolik času jsem strávil vyhledáváním souborů nebo opakovaným nastavováním tapety a celkového vzhledu. Chtěl bych trochu sémantického desktopu, nechci žádné parodie na systémy od Applu, ale taky ne černé prostředí. Správce oken a sezení bez chyb. Nevíte někdo o něčem novém?
A zkoušel jsi v posl. GNOME nebo KDE? Je pravda, že u obou byl přechod na novou generaci dost bolestivý (u KDE na verzi 4.x, u GNOME na GTK+3), ale to už je pryč. KDE mi dnes připadá použitelnější než kdy dřív. Běhá svižně, nabízí dostatek komfortu, lze výborně přizpůsobit a nemá potíže se stabilitou.
Ne, nezkoušel. Ty máš pořád KDE? Já teď používám nějakou dobu Debian, ale zas musím řešit jeho aktuálnost. Kromě desktopu zuřivě hledám kvalitní editor a ty nové (jako Brackets) na Wheezym nejedou. Takže přemýšlím, jestli na Jessie, nebo nějaký jiný deb based systém (čili reálně vzato které Ubuntu). KDE asi ne, jenže čisté aktuální GNOME v deb based systémech není..?
Jo, pořád používám KDE. Dokud jsem měl Debian, tak jsem celou dobu používal Sid (unstable) — nové verze všeho tam byly vždy dost brzy. Od doby, co jsem přešel na Fedoru, tak je to s KDE ještě snazší — (stabilní) nové verze jsou tam v podstatě hned (na rozdíl od GNOME, které je aktualizováno vždy jen v nových vydáních distribuce).
Co se editoru týče, tak žádný z těch „nových“ mě neoslovil. Používám Kate, který je velmi schopný — krom toho, že je propracovaný a už v základu má spoustu funkcí (a lze lehce doskriptovat další), mi vyhovuje, že dobře zapadá do KDE.
No jo, ale když nechci KDE, tak se nic neřeší. Používat Debian unstable.
To je ta chyba: „nechci KDE“ 🙂
Tímto díky za tip na editor Brackets. Právě jsem si ho zkusil nainstalovat, nevypadá zle, vyzkouším ho dál. Mám Ubuntu MATE, takže chci dodat, že pod Ubuntu MATE Brackets funguje. A zrovna Ubuntu MATE mi nepřipadá, že by vypadalo nějak staře (ale je fakt, že jinde se mi MATE taky moc nelíbilo). MATE mi připadá o dost lepší než Xfce, které jsem taky zkoušel. A co MATE sleduji, tak se zbavuje starých závislostí, chystají Wayland i GTK3: MATE Roadmap, Status of GTK3 development. A ten zbytek linuxového ekosystému se vyvíjí nezávislé na prostředí, nemám pocit, že bych v systému něco neměl nebo mi něco chybělo. Sám jsem podobně hledal a za sebe bych MATE doporučil. Ale možná už s křížkem po funuse. I tak. 🙂
Já v tom vidím staré GNOME a fakt mě to nebere. Zkoušel jsem to, jak píšu v dalším článku.
Pokud hledáš přiměřeně čisté GNOME3 a nevadí ti Ubuntu, tak zvaž Ubuntu Gnome Edition. Aktuálně to testuju na druhém počítači, než to nasadím na pracovní stroj a vypadá to velmi použitelně – i na slabém počítači.
Rozčiluje mne zatím pouze přesun oken. Posledních 7 let používám Alt + kliknutí do okna, v této inkarnaci GNOME se používá Super+kliknutí do okna. Ale dá se to někde přepnout.
Nó, dobré! 🙂 Něco takového jsem hledal, díky! Sice nejsem úplně fanoušek GNOME, ale zatím to vypadá jako nejlepší řešení. A pokud je to – jak se v pravěku říkávalo – vanilla, tím líp. Díky…
GNOME mi také přijde jako rozumná varianta. Sám momentálně (na netbooku) používám Fedoru s XFCE, ale proti GNOME nemůžu říct křivé slovo. Kombinace Fedora + GNOME + doplňky, kterých je pro GNOME 3 obrovské množství je hodně solidní.
(Na netbooku mám poněkud pochybný grafický adaptér, kde je u GNOME problém s připojením externího monitoru – a řešení jsou polovičatá –, což je jediný důvod, proč mám XFCE.)
Jinak, co do estetiky, XFCE sice na GTK+3 nestaví, ale taková Adwaita je ve verzi jak pro GTK+2, tak i 3 – rozdíl je prakticky nerozpoznatelný.
Já bohužel nemám s Ubuntu GNOME moc dobré zkušenosti. Před časem jsem to dával na počítač kamarádovi, který chtěl GNOME a Ubuntu. Bylo tam oproti GNOME v jiných distribucích hrozně moc chyb. Problém je v tom, že některé komponenty GNOME jsou v Ubuntu dost přiohnuté pro potřeby Unity a v samotném GNOME to potom dělá neplechu. Další věcí, která mě odradila, bylo, že některé komponenty jsou i několik vydání staré (celé GNOME o jeden release, Totem, Evolution,… ještě o víc). To už bych raději doporučoval GNOME v Debianu, kde je dobře udržované.
Jinak Vlasto, pokud chceš vědět, jak si jednotlivé desktopy vedou, co se týče aktivity vývoje a počtu vývojářů, tak jsem o tom nedávno napsal na blog: http://blog.eischmann.cz/2014/10/22/jak-si-vedou-linuxove-desktopy/
Žije GNOME a KDE, i když tomu se počet vývojářů dost propadl. Z těch menších prostředí se dá o nějaké aktivitě mluvit u Enlightenment a Elementary. Ostatní jsou víceméně mrtvé, Xfce především. Otázka je Unity. Potom, co jsem viděl ukázku toho nového Unity 8, kdy víceméně vzali to prostředí pro Ubuntu Phone a upravují ho pro desktop, tak v to moc důvěru nemám.
Ubunut 14.04 LTS mi plně vyhovuje v defaultu. Zkoušels?
Nějaké ubuntu používám furt, Unity mi vůbec nesedí. Ano, zkoušel, ale jen jako turista.